Beograd pere ulice pijaćom vodom
U svetlu globalne borbe za očuvanje vodnih resursa, gradovi širom Evrope i sveta preduzimaju korake ka efikasnijem korišćenju vode. Sve veća potražnja i suša, izazvana klimatskim promenama, nameću hitnu potrebu za inovativnim pristupima u upravljanju vodnim resursima.
Izvršni direktor udruženja Bepgrad upokretu-Pokreni se, Nikola Radin, ističe: “Situacija u Beogradu jasno pokazuje nedostatak tehnologije za preradu otpadnih voda, kao i nedostatak tehnologije za dobijanje tehničke vode koja bi se mogla koristiti za pranje ulica. Već decenijama se u Beogradu ulice peru vodom iz vodovoda za piće, koristeći istu tehnologiju koja je u upotrebi više od jednog veka. Radin dalje navodi ”Sistem pranja cisternama se i dalje oslanja na punjenje vodom sa hidranata gradskog vodovoda.
Beograd izdvaja skoro milijardu dinara godišnje za pranje ulica, pri čemu se naglašava da se koristi voda za piće iz vodovoda. U ovakvoj situaciji, neophodno je preduzeti odgovorne mere. Prvo i osnovno, potrebno je obezbediti tehničku vodu. S obzirom na iznos koji se godišnje izdvaja za ovu svrhu, svaka investicija u tehnologiju se isplati” Kako stoji dalje u saopštenju ove organizacije dalje korišćenje vode za piće u svrhu pranja ulica, naročito kada pada kiša, je neprihvatljivo i neodgovorno.
Pored toga, zastarela metoda pranja cisternama i crevima stvara velike probleme, jer generiše prekomernu količinu vode koju zapušena kišna kanalizacija ne može da prihvati. Očigledno je da je pravi uzrok začepljenja kanalizacije otpad koji nastaje ovakvim načinom pranja. Uz obezbeđivanje postrojenja za dobijanje tehničke vode, ključno je usvajanje novih tehnologija za pranje i čišćenje, koje omogućavaju iste rezultate uz deset puta manju potrošnju vode. Iz ove organizacije zahtevaju da grad Beograd preduzme korake ka održivijem upravljanju vodnim resursima i da izgradi održivu budućnost za sve njegove građane.
Comments are closed