Kako je došlo do ideje za osnivanje organizacije ‘Beograd u pokretu’?
Osnivanje ‘Beograda u pokretu’ rezultat je naše zajedničke ljubavi prema Beogradu i potrebe da doprinesemo njegovom razvoju. Mi smo ostvareni profesionalci, a spaja nas želja da Beograd učinimo boljim mestom za život, gde su svi imaju podjednake šanse.
Koji je Vaš lični motiv za angažovanje u organizaciji?
Moja starija ćerka je ove godine završila osnovnu školu i izrazila želju da nakon srednje škole, školovanje nastavi u Sloveniji, a ne u Beogradu. Kao roditelj, podržao sam je, ali ta njena želja je za mene bila signal za uzbunu. Shvatio sam da moram dati sve od sebe da kroz svoje iskustvo doprinesem razvoju Beograda kako bi on postao mesto gde će mladi želeti da ostanu i razvijaju se.
Teme kojima se bavite često privlače pažnju javnosti. Kako birate te teme?
Ideje za teme dolaze direktno od građana. Veliki broj građana nam se obraća sa problemima i sugestijama. Jedan od primera je slučaj Stare Šećerane. Pokrenuli smo peticiju i skrenuli pažnju javnosti na ovaj problem, što je rezultiralo obećanjem ministra Vesića da će država iskoristiti pravo preče kupovine. Iako to obećanje nije ispunjeno, nastavili smo borbu, ukazujući na ozbiljnost situacije i nedoslednost ministrovih reči.
Jedna od vaših inicijativa je da Beograd postane Smart City. Možete li nam reći više o tome?
Naša vizija je da Beograd postane „Pametan grad“, koristeći savremene tehnologije za poboljšanje kvaliteta života. Pametan grad koristi različite metode za prikupljanje podataka koje potom upotrebljava za optimizaciju resursa i unapređenje svakodnevnog života građana. To uključuje pametno upravljanje saobraćajem, efikasnu uličnu rasvetu, napredne sisteme reciklaže i odlaganja otpada, kao i korišćenje obnovljivih izvora energije i promovisanje cirkularne ekonomije.
Skrenuli ste pažnju i na kršenje Zakona o javnim preduzećima. Možete li objasniti šta tačno podrazumevate?
Zakon o javnim preduzećima jasno definiše da vršioci dužnosti direktora ne mogu biti u tom statusu duže od godinu dana i da moraju biti razrešeni ukoliko se bave promocijom političkih organizacija. Mi insistiramo na poštovanju zakona, što uključuje raspisivanje javnog konkursa za izbor direktora kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost u radu.
Možete li nam reći nešto više o Vašem profesionalnom iskustvu?
Od 2001. godine radim u JKP Beograd putu. Trenutno obavljam funkciju rukovodioca Službe za internu reviziju i ovlašćeni sam interni revizor u javnom sektoru. Tokom svoje karijere stekao sam bogato iskustvo koje koristim za unapređenje poslovanja i poštovanje zakona.
Da li ste se suočili sa problemima na poslu zbog kritike vlasti?
Do sada nisam imao problema, jer verujem da je uloga revizije da osigura zakonitost i transparentnost u radu javnih preduzeća. Revizori su nezavisni profesionalci sa ličnim i profesionalnim integritetom. Prema Zakonu o reviziji i podzakonskim aktima,revizori ne mogu biti premešteni na drugo radno mesto zbog ukazivanja na nepravilnosti i nezakonitosti i bilo kakav pokušaj da se revizoru naruši nezavistnost i objektivnost bio bi jasna potvrda postojanja nepravilnosti i očigledan pokušaj da se one prikriju i zaobiđe zakon. To bi predstavljalo direktno kršenje osnovnih principa odgovornosti i integriteta.
Sproveli ste istrazivanje o tome koje je naselje najlepse i koji su nedostaci u Beogradskim naseljima?
Građani mogu najbolje da sagledaju nedostatke u svojim lokalnim zajednicama i zato je ovo istraživanje bilo korisno za sagledavanje celokupnog stanja u Beogradu.
Nastavićemo da budemo u stalnoj komunikaciji s gradjanima i u skladu sa njihovim predlozima biće jos razlicitih aktivnosti.
Koji su Vaši planovi za budućnost udruženja ‘Beograd u pokretu’?
Planiramo da nastavimo sa podizanjem svesti građana o važnosti njihovog učešća u odlučivanju i da sarađujemo sa sličnim organizacijama radi postizanja boljih rezultata. Naš cilj je razvijanje Beograda sa jasno definisanim i merljivim ciljevima, u službi svih njegovih građana.
Comments are closed